Klik og læs ugens avis
Find leverandør
Spaltegulve får renæssance:

Ny spaltemåtte halverer ammoniak- fordampning

Af Torben Worsøe
Fredag 15. maj 2009
Annonce
Ny spaltemåtte reducerer fordampningen så meget, at spaltegulve kan erstatte faste gulve i helt nye stalde.
Her er spaltemåtten monteret i en hollandsk besætning. Der er linespilsskraber på oversiden af spalterne, og det fungerer fint sammen med gummibelægningen, viser tests.

Spaltegulve er måske på vej tilbage i danske kvægstalde - med miljømyndighedernes velsignelse.

Hollandske test udført af Animal Sciences Group, Wageningen UR, viser, at Comfort Spaltemåtten nedsætter fordampningen af ammoniak med op til 50 procent. Samtidig tyder alt på, at spaltemåtten er meget nemmere at holde ren end traditionelle spaltegulve, og de faste gulve der er blevet god latin i danske stalde de seneste år.

Comfort Spaltemåtten produceres i Irland, men er testet for fordampning i Holland og markedsføres i Danmark af Staldmæglerne A/S i Brørup. Her har medindehaver Klaus Nielsen store forventninger til det nye system.

"Vi venter, at de danske myndigheder accepterer de hollandske undersøgelser, og at systemet derfor vil kunne godkendes i nye stalde, når danske kommuner skal give byggetilladelse," siger han.

Klap og glat overflade

Udformningen af den nye spaltemåtte er speciel. Måtten består af to dele, der kan monteres hver for sig eller på en gang.

Dels den bløde og glatte overflade, der trækkes direkte ned over spalten, dels en klap i bunden af spalten der tillader gylle og møg at passere, men som lukker af for fordampning fra gyllekanalen.

Den reducerede fordampning opstår altså af to grunde: Dels den glatte overflade, der er nem at holde ren med en skraber. Alene det reducerer fordampningen med mellem 20 og 40 procent, viser de hollandske forsøg.

Dels en klap midt i spalten, der kun åbner ned mod gyllekanalen. Med klappen monteret reduceres den samlede fordampning ifølge de foreløbige forsøgsresultater fra det hollandske landbrugsuniversitet med op til 50 procent.

Det er mere end de faste gulve, som mange steder er det eneste myndighederne godkender, hvis ikke der er linespil under spalterne.

Skåner klovene

I forhold til faste gulve har spaltegulvet en klar fordel i, at der ikke kører en gylletsunami gennem stalden, hver gang skraberen kører.

Det er formentlig med til at skåne klovene mod smitte fra digital dermatitis. Samtidig er spaltemåtten blød, så dyrene både står bedre fast og så spalternes kendte ulempe med at kunne forårsage klovskader elimineres.

Spaltemåtten er da også oprindeligt udviklet til kødkvægsbesætninger i Irland, hvor dyrene går tæt og ofte får klovskader. Da udviklingen startede i 2000, blev der til gengæld ikke tænkt meget på fordampning.

Hurtig montering

Spaltemåtten er udformet, så den både kan monteres i gamle stalde, hvor man ønsker at nedsætte ammoniakfordampningen eller gøre forholdene bedre for dyrenes klove, ligesom den kan monteres i helt nye stalde med spalter, hvis de danske myndigheder endelig accepterer de hollandske resultater af den reducerede ammoniakfordampning.

Selve monteringen er enkel: Den presses helt enkelt ned over spalterne, hvor udformningen af måtten sørger for, at den bliver liggende.

Prisen kommer til at ligge på omkring 700 kr. pr. m2

Klaus Nielsen (tv) og Lasse Nielsen er medindehavere af Staldmæglerne og begejstrede ved udsigten til at kunne tilbyde et produkt, der kan gøre spalter almindelige i danske kvægstalde igen.
Gummibelægningen klemmes fast over spalterne og er fjedrende på grund af hulrum i gummiet. Der gives fem års garanti på holdbarheden.
 
 
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Afgræsning
    godt for klov-
    ene   
    Læs mere

 * Den danske
    kvægliga  
    
Læs mere
   
 * Udlevede rej-
    selyst trods 
    kviehotel
    Læs mere

Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Kernemajs ide-
    el som salgs-
    afgrøde    
    Læs mere

 * Nye afgifter
    fremmer 
    ukrudtsresistens    
    Læs mere
   
 * Hvad koster
    jordpakning
    i udbytter?   
                                        Læs mere
   
Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:

 * Reb løser
    problemer
    med halebid    
    Læs mere

 * Vådfoder til
    slagtesvin
    rykker    
    Læs mere
   
 * Foderforbrug
    fortæller om
    grisene afviger
    Læs mere
 
 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.