En enig bestyrelse i Arla Foods afviser nu at inddrage eksterne investorer i selskabet efter flere måneders granskning af forskellige muligheder. Dermed bevares selskabet som et andelsselskab med andelshaverne ved roret.
Men med fortsat stor indflydelse kommer også et krav om stigende investeringer, og da strategiplanen om at øge selskabets omsætning fra 46 mia. til 75 mia. kr. frem til 2015 fastholdes, er kravet en fordobling af konsolideringen fra fem til ti øre pr. kg mælk i de kommende år, forklarer selskabets formand, Ove Møberg. Det svarer til, at konsolideringen samlet øges fra 300 mio. kr. til 600 mio. kr.
Den såkaldte amba-model betyder dog ikke, at Arla afskærer sig fra samarbejder. Selskabet kan fortsat arbejde med eksterne investorer og samarbejdspartnere under moderselskabets struktur. Et eksempel et det joint venture, som selskabet har med et kinesisk mejeriselskab om produktion i Kina.
Meget stort flertal
Ove Møberg konstaterer, at et meget stort flertal af repræsentantskabet bakker op om bestyrelsens beslutning, som i øjeblikket diskuteres på kredsmøder rundt omkring i landet. Debatten fortsætter på repræsentantskabsmødet i maj samt hen over sommeren, og en endelig beslutning træffes på repræsentantskabsmødet i oktober, oplyser han.
Der er tale om en betydelig højere konsolidering, og vi skal nu i gang med at arbejde med instrumenter såsom ejerbeviser, kollektiv konsolidering, forskellige former for leveringsrettigheder og obligationsformer, som er blevet nævnt på repræsentantskabsmødet. Der blev lagt vægt på, at vi laver en enkel og gennemskuelig model.
Der var stor opbakning fra repræsentantskabet til, at vi fastholder amba-modellen. Det ville være forkert at sige, at ingen gik imod, men vi kunne i hvert fald ikke mærke nogen modstand," siger Ove Møberg.
Indflydelse
Og amba-modellen er nødvendig, hvis vi vil bevare indflydelsen og styringen. Den betyder, at vi undgår en indbygget og naturlig interessekonflikt mellem aktionærkrav til udbytte og mælkeproducenternes krav til mælkepris," siger Ove Møberg.
En konflikt, Arla Foods sidst havde inde på livet i England, hvor selskabets aktiviteter indgik i et aktieselskab, hvor eksterne investorer var med omkring bestyrelsesbordet.
himmelstrup@landbrugsavisen.dk
Tlf. 74 63 20 28