Store liftplove fra Lemken hedder nu Juwel.
Lemken har til 2010-sæsonen introduceret en serie liftplove under betegnelsen Juwel.
Den nye Juwel-serie afløser indtil videre de største Lemken-liftplove med fem og seks furer. De "mindre" liftplove fortsætter uændret i sortimentet.
Juwel er en nykonstrueret modelserie. En af nyskabelserne er Hydromatic, der er hydrauliske udløsere med central indstilling af udløsertrykket. Alternativt kan Juwel leveres med sprængbolt-udløsere.
Elektronisk hældning
Juwel har også et helt nykonstrueret vendehovede der er bemærkelsesværdigt ved, at det som standardudstyr har elektronisk indstilling af plovens hældningsvinkel.
På standard-udgaven indstilles hældningsvinklen med en trykknap på tårnet. Som ekstraudstyr kan leveres "fjernbetjening" fra førerkabinen. Takket være elektronikken kan man her gemme en gammel eller ny hældningsvinkel.
Juwel har endvidere et nykonstrueret landhjul med hydraulisk dybdeindstilling og indbygget dæmperfunktion. Begge funktioner er indbygget i samme hydraulikcylinder. Cylinderen har nemlig et integreret lukket hydraulisk system, der er forbundet med udvendige gastrykakkumulatorer, der optager og dæmper påvirkningerne ved foragervendinger. Foruden de nye funktioner er landhjulets ophæng forenklet betydeligt.
Bedre forplove
Juwel har også fået nye forplove med optimerede funktioner. De er med nye skær, der har større slidflader sammenlignet med tidligere.
Forplovenes arbejdsdybde kan som hidtil ændres uden brug af værktøj. Som noget nyt på Juwel kan også forplovenes angribsvinkel (kastevinklen) ændres uden brug af værktøj.
Alle Juwel-udgaver er konstruerede til de nye DuraMaxx-sliddele, der er uden bolthuller. Det betyder ifølge Lemken, at hærdningen kan forbedres så meget, at levetiden er fordoblet sammenlignet med tidligere. Til Juwel tilbyder Lemken flere typer af underplove med DuraMaxx-sliddele.