Klik og læs ugens avis
Find leverandør

Opgør om mælkekvoter efter spekulation

Af Morten Handrup og Torben Worsøe
Fredag 4. juni 2010
Annonce
I sidste øjeblik før kvoteårets afslutning købte syv mælkeproducenter fire en halv mio. kg mælkekvoter gennem stråmænd - og sendte dermed en del af superafgiften videre til deres kolleger.
Foto: Polfoto.
René Lund Hansen (t.h.) og Holger Nørby er enige om, at det er dårlig moral at løbe fra regningen.

300 landmænd kom i gennemsnit til at betale 25.000 - 30.000 kr. mere i superafgift end ventet, da syv landmænd lige før kvoteårets afslutning købte kvoter, der svarer til produktionen af fire en halv mio. kg mælk.

Derved sparede de syv landmænd superafgift for ni mio. kr. - som 300 andre landmænd kom til at dele. Løsningen er helt inden for lovens rammer, men det er første gang, der er overdraget så store mængder mælkekvoter umiddelbart før kvoteårets afslutning.

"Vi må erkende, at der er nogle få stykker, der har overdraget kvote lige før kvoteårets afslutning. Det har ændret på det, som mælkeproducenterne fik at vide, de kunne producere uden at skulle betale afgift. Det er vigtigt for os, at vores producent-meddelelser er i orden. Derfor vil vi arbejde videre med det her sammen med Fødevarestyrelsen og prøve at få det rettet," siger formand for Landbrug og Fødevarer, Kvæg, Peder Philipp.

Han lover, at reglerne bliver lavet om i god tid inden næste kvoteårs afslutning.

Hjælper kunderne

Det er blandt andet AgriNord, der har hjulpet kunder med at strikke løsningen sammen.

"Jeg ser gerne reglerne ændret, men når en kunde beder om hjælp, hjælper vi ham med udgangspunkt i de regler der gælder. Overdragelsen af mælkekvote er lovlig, sådan som det er sket," siger konstitueret direktør i AgriNord Arne Munk.

Kvægbrugskonsulent Holger Nørby, ligeledes AgriNord, kalder det "det mest fantastiske svineri", at nogle landmænd i de allersidste dage af kvoteåret sendte regningen for en del af superafgiften videre til nogle af deres kolleger.

Lige til det sidste så det nemlig ud til, at landmænd, der producerede op til 16 procent mere end deres kvote, slap for at betale superafgift. Efter at de syv handler var gennemført, var det kun landmænd, der producerede op til 13 procent over kvoten, der slap for afgift.

Ikke tid til tilpasning

"Reglerne er overholdt, og det er ikke første gang, der er overdraget kvote for at undgå afgift, men det er usædvanligt, at det sker helt henne i slutningen af kvoteåret," siger afdelingsleder Herluf Dose Christensen, Mælkeudvalget, og fortsætter:

"Hvis det var sket løbende, havde folk haft mulighed for at tilpasse sig, og så havde problemet ikke været så stort. Tidligere blev der overført kvote gennem forpagtninger, og vi overvejede allerede for mange år siden at stoppe for det. Efter to år uden afgift havde vi nok ikke forventet, at det ville blive et problem," siger afdelingslederen.

Dårlig moral

René Lund Hansen er en af de landmænd, der er blevet ramt.

"Vi bruger mange instrumenter for at producere lige netop så meget, som vi må uden at skulle betale afgift. Jeg er derfor meget utilfreds med, at jeg nu skal betale godt 140.000 kr. for en overskridelse på 70 ton. Vi er ved at udvide og overvejer nøje, hvor meget vi skal købe, og hvor meget vi skal gamble," siger René Lund Hansen.

"Jeg synes derfor, det er dårlig moral, når nogle, der kun har kvote til halvdelen af deres produktion, har taget en chance, som de ikke er villige til at betale for, specielt hvis det er sket med hjælp fra nogle af vore egne folk," siger René Lund Hansen.

 
 
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Poltenes løbe-
    alder faldt
    3 uger
    Læs mere

 * Brunststyring
    sparer foder
    Læs mere
   
 * Smertebe-
    handling øger
    kuldvægten
    Læs mere
   

 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Alm. rajgræs 
    økonomisk attraktiv
    Læs mere

 * N-senor fordeler 
    kemi mod svampe
    Læs mere
   
 * Overblik: Ni 
    halvbugserede 
    vendeplove
    Læs mere
   

Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Mere græs giver
    mere mælk
    Læs mere

 * Pas på billig
    majsudsæd
    
Læs mere
   
 * Avlsindeks NTM
    øger produkti-
    viteten
    Læs mere


Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.