Klik og læs ugens avis
Find leverandør

Resistent ukrudt truer USAs landbrug

Af Morten L. Handrup
Fredag 30. september 2011
Annonce
Der er nu 4,4 mio. hektar med herbicidresistent ukrudt i USA.
Omtale af resistent ukrudt i amerikansk nyhedsmedie.

Roundup-resistent ukrudt udgør en stigende trussel mod amerikansk landbrug. Problemet har været stigende, men nu kan det ikke længere skjules, skriver nyhedsbureauet Reuters.

I USA er der omkring 11 mio. acres eller 4,4 mio. hektar med herbicidresistent ukrudt.

Det øger omkostningerne og reducerer høstudbyttet for de amerikanske landmænd, der må bruge stadig mere glyphosat og andre plantebeskyttelsesmidler for at bekæmpe ukrudtet.

I nogle områder er der nu så meget ukrudt, at det er svært at dyrke majs efter majs, og mange marker med sojabønner er helt overgroet med amarant, der ud over at tage plads og næring fra sojabønnerne spreder store mængder frø.

Monsanto under pres

Selv Monsanto, der er producent af Roundup/glyphosat, og som har en førende markedsposition med hensyn til gmo, anerkender, at der er problemer med Roundup-resistent ukrudt.

Selskabet mener dog ikke, at problemet er så stort, at det bør afholde landmændene fra at dyrke Roundup-resistente afgrøder. Selskabet påpeger desuden, at der også er glyphosat-resistent ukrudt i EU, selv om der ikke dyrkes genetisk modificerede afgrøder i EU.

Til gengæld vejrer konkurrenter som Dow AgroSciences nu mulighed for at komme på banen med deres egne genetisk modificerede afgrøder som alternativer til Roundup-resistente afgrøder.

I USA dyrkes størstedelen af arealerne med majs, sojabønner og bomuld med genetisk modificerede sorter. Det har samtidig ført til udbredt brug af monokultur, fordi det blev nemmere at bekæmpe ukrudtet.

I det omfang, landmændene igen begynder at veksle med andre afgrøder og bruge andre ukrudtsmidler, vil de ifølge Weed Science Society kunne reducere problemerne med resistent ukrudt.

På den hårde måde

Landskonsulent Poul Henning Petersen, Videncentret for Landbrug, bekræfter, at problemet med resistent ukrudt er reelt, ikke bare i USA men også i resten af verden, herunder i Danmark.

"Det er allerede et stort problem, og det accelererer især der, hvor man år efter år bruger gmo-afgrøder sammen med glyphosat som i USA, men problemet med resistens findes i hele verden - også over for andre midler.

De har også kæmpe problemer med udbredt resistens i England og Tyskland, for eksempel hvor de dyrker hvede efter hvede," forklarer han.

At skifte mellem forskellige afgrøder er ifølge Poul Henning Petersen den mest robuste metode til at forebygge resistens.

Man har i mange år kendt til resistent ukrudt uden at gøre noget ved det, og derfor må man nu lære det på den hårde måde, mener han.

 
 
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Afgræsning
    godt for klov-
    ene   
    Læs mere

 * Den danske
    kvægliga  
    
Læs mere
   
 * Udlevede rej-
    selyst trods 
    kviehotel
    Læs mere

Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Kernemajs ide-
    el som salgs-
    afgrøde    
    Læs mere

 * Nye afgifter
    fremmer 
    ukrudtsresistens    
    Læs mere
   
 * Hvad koster
    jordpakning
    i udbytter?   
                                        Læs mere
   
Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:

 * Reb løser
    problemer
    med halebid    
    Læs mere

 * Vådfoder til
    slagtesvin
    rykker    
    Læs mere
   
 * Foderforbrug
    fortæller om
    grisene afviger
    Læs mere
 
 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.