Klik og læs ugens avis
Find leverandør

De kan forbedre økonomien hos 50 procent af alle landmænd

Af Torben Worsøe
Fredag 3. februar 2012
Annonce
Mellem halvdelen og to tredjedele af alle landmænd kan have glæde af turn around-rådgivning, hvor indtjeningen analyseres til bunds i hvert indtjeningsområde.
Per Meinert (tv) og Gunnar Nielsen har et godt tilbud til halvdelen af Danmarks landmænd: De kan forbedre økonomien ved at hjælpe med at fokusere på, hvor pengene kan tjenes.

Mellem halvdelen og to tredjedele af alle danske landmænd kan have økonomisk glæde af en rådgivning, hvor indtjeningen på hvert eneste af gårdens forretningsområder analyseres til bunds. På den måde kan man se, hvilke dele af bedriften der giver overskud, og hvor pengene måske forsvinder.

Det vurderer udviklingschef i Gefion Per Meinert og selvstændig rådgiver Gunnar Nielsen, Nielsen, Rudolph & partners Aps.

De har begge været involveret i udviklingen af 'turn around' til mælkeproduktionen for tre år siden. Den gang blev det kaldt 'kovending'.

En række pilotprojekter er gennemført rundt om i landet.

"Nu skal vi videre," siger Per Meinert, der har indledt samarbejde med det private rådgivningsselskab, fordi 'de råder over en viden og er skarpere til at styre processen end vi er'.

Samtidig, med at turn around princippet føres videre, skal det også bredes ud til at omfatte svineproducenter og planteavlere.

Nye øjne

En del af 'turn around' er, at helt nye øjne ser på virksomheden.

Det betyder, at landmandens sædvanlige rådgivere ikke er en del af processen. Netop derfor får man også åbnet for erkendelse hos landmanden af, hvor der kan ske forbedringer.

"Vi fokuserer entydigt på bundlinjen før skat. Det gør vi for hele virksomheden og derefter inden for hvert forretningsområde. For mange er det en øjenåbner der f.eks. viser, at de måske har for stor maskinpark, bruger for megen tid i marken eller for lav en ydelse," forklarer Gunnar Nielsen.

Selv har han en fortid inden for landbrugsmaskin-branchen.

"Industrien er vant til at gennemføre den slags projekter. Her kan et projekt betyde, at direktøren bliver fyret. På landbrug kan man ikke fyre direktøren, for han er også ejeren. I stedet kræver det, at ejeren opnår en erkendelse af, hvor tingene kører skævt, og hvad det er, der skal rettes op," siger Per Meinert og Gunnar Nielsen.

Erkendelsen hos ledelsen - ejeren - er projektets aller sværeste del.

"Alle har 1.000 forklaringer på, hvorfor tingene ikke er som de skal være. Dem er vi ikke interesserede i. Målet er en virksomhed, der giver overskud," fastslår Gunnar Nielsen.

Kom krisen i forkøbet

Turn around skal ikke nødvendigvis opfattes som et krisetegn, understreger de to rådgivere.

"Man skal gå i gang, mens man stadig som leder stadig har handlefrihed. En typisk situation er, at banken vurderer, at omkostningerne til personale er for høje. Så fyrer man den dygtige fodermester og tager selv fat. Man tror, at man kan arbejde sig ud af krisen, men samtidig mister man overblikket," er det Per Meinerts og Gunnar Nielsens erfaring.

"Man fokuserer mere på driften end på bundlinjen."

Nye tider

At turn around er særlig aktuelt nu, skyldes tiderne.

"Vi har haft nogle år, hvor det er gået meget godt, og hvor man kunne finansiere et underskud i driften med værdistigningen. Tiderne er skiftet, og mange har pådraget sig en gæld ved at have underskud på driften eller på finansielle transaktioner i nogle år. Den gæld skal også afdrages. Derfor er det nødvendigt, at man sætter sig ned med sine rådgivere og gør op, hvor man bedst kan tjene penge," siger Gunnar Nielsen.

Per Meinert supplerer: Samtidig kan det ved turn around være en idé at få lavet en analyse af ens stærke og svage sider. Det kan hjælpe med til at sikre, at man sætter ind de rigtige steder."

 
 
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Afgræsning
    godt for klov-
    ene   
    Læs mere

 * Den danske
    kvægliga  
    
Læs mere
   
 * Udlevede rej-
    selyst trods 
    kviehotel
    Læs mere

Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Kernemajs ide-
    el som salgs-
    afgrøde    
    Læs mere

 * Nye afgifter
    fremmer 
    ukrudtsresistens    
    Læs mere
   
 * Hvad koster
    jordpakning
    i udbytter?   
                                        Læs mere
   
Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:

 * Reb løser
    problemer
    med halebid    
    Læs mere

 * Vådfoder til
    slagtesvin
    rykker    
    Læs mere
   
 * Foderforbrug
    fortæller om
    grisene afviger
    Læs mere
 
 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.