Klik og læs ugens avis
Find leverandør

Danske æbler er truede

Landbrugsavisen.dk
Torsdag 10. april 2008 08:45
Annonce
Krav fra supermarkeder kan gøre livet surt for danske æbleavlere.

Supermarkederne er blevet meget strikse med deres krav til æbler. De sidder på størsteparten af frugtsalget i Danmark, og de dikterer, hvad avlerne skal levere, samtidig med at de er fuldstændig ligeglade med sorterne, og hvor frugten kommer fra, fortæller Svend Ramborg, der er specialkonsulent i Dansk landbrugsrådgivning.

"De skal bare have et sortiment af røde, gule og grønne æbler, som lever op til nogle krav om sprødhed, fasthed og sukkerindhold," siger han til Børsen.

Indkøberne forlanger desuden store ensartede partier. Æblerne skal være 70-80 mm. Er de bare 10 mm større, er prisen kun den halve, og afviger de endnu mere, er frugten værdiløs, forklarer Svend Ramborg.

Den holdning bekymrer ham, og når danske æbleavlere så samtidig ikke har tjent penge i flere år, og importeret frugt allerede i dag dækker to tredjedele af æbleforbruget, så bliver han alvorligt bekymret.

"Afregningspriserne har været alt for lave igennem længere tid. Så avlerne er afhængige af at have en kone, der tjener en god løn hjem, og det er selvfølgelig ikke holdbart," siger han.

 
 
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Poltenes løbe-
    alder faldt
    3 uger
    Læs mere

 * Brunststyring
    sparer foder
    Læs mere
   
 * Smertebe-
    handling øger
    kuldvægten
    Læs mere
   

 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Alm. rajgræs 
    økonomisk attraktiv
    Læs mere

 * N-senor fordeler 
    kemi mod svampe
    Læs mere
   
 * Overblik: Ni 
    halvbugserede 
    vendeplove
    Læs mere
   

Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Mere græs giver
    mere mælk
    Læs mere

 * Pas på billig
    majsudsæd
    
Læs mere
   
 * Avlsindeks NTM
    øger produkti-
    viteten
    Læs mere


Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.