
Arkivfoto: Jens Tønnesen.
Landbrug & Fødevarers formand, Michael Brockenhuus-Schack, kritiserer TV2s journalistiske metode.
Pels på vrangen', hvor TV2 vil dokumentere dyremishandling på de danske minkfarme.
Dyremishandlingen kan TV2 dokumentere ved hjælp af optagelser, som er foretaget af medlemmer af dyrerettighedsforeningen Anima. Medlemmerne har ulovligt været inde på 34 danske mink- og rævefarme, for at tage billeder og filme mink og ræve med skader og sår.
Problematiske metoder
Formand for Landbrug & Fødevarer Michael Brockenhuus-Schack mener, at der er problemer med den måde, som programmet er blevet til på.
"Det er dybt problematisk at lave journalistik om dyrevelfærd, der er baseret på en dyreværnsgruppes ulovlige indtrængen på privat ejendom. Dyrevelfærd er et alvorligt emne, der bør behandles med seriøsitet, men de journalistiske metoder i denne sag gør det meget svært at konkludere, om der tegnes et retvisende billede af dyrevelfærden i dansk minkproduktion," siger Michael Brockenhuus-Schack.
Fokus på velfærd
Han lægger yderligere vægt på, at det var helt rigtigt af Dansk Pelsdyravlerforening at melde sine medlemmer til politiet for hurtigst muligt at få styr på dyrevelfærden i den danske minkavl.
"Der skal ikke herske tvivl om, at dyrevelfærden skal være i orden, og at misrøgt af dyr er helt uacceptabelt. Det gælder naturligvis både i minkproduktionen og i alle andre dele af den danske husdyrproduktion," lyder det fra formanden for Landbrug & Fødevarer.
Dansk Pelsdyravlerforening forsøgte i sidste uge at få nedlagt fogedforbud mod programmet, hvilket fogedretten i Odense afviste søndag aften.
jen
Læs mere
Minister indfører uanmeldte minkbesøg
Minister i samråd om mink
S-politiker vil forbyde minkavl
Krig mellem TV2 og pelsdyravlere