Find leverandør

Dansk diesel for dårlig til Deere

Landbrugsavisen.dk
Fredag 5. februar 2010 12:12
Annonce
Brændstoffets kvalitet giver problemer for nogle brugere af nye John Deere-traktorer med Tier3-motorer.
Foto: Jens Tønnesen
Finn Reinholdt har store problemer med dyserne på især en af sine John Deere-traktorer, og han tilsætter et additiv til hver tankfuld diesel.

Det burde være lige ud ad landevejen. Fyld brændstoftanken med diesel, og traktoren spinder, klar til dagens opgaver.

Sådan er det bare ikke for nogle brugere af nye John Deere-traktorer med Tier3-motorer. Dyserne misfarves, og det giver sig først udslag i ujævn tomgang, og kan i dette stadie løses med et rensende additiv. Senere i forløbet kan det være nødvendigt at rense dyserne på værksted.

Ifølge den danske John Deere-importør skyldes problemerne brændstoffets kvalitet.

"Selv om dieselolien overholder EN 590-normen, er den ikke egnet til Tier3-motorer," siger Gert Freddy Jensen, servicechef hos Nellemann Agro, der opfordrer til, at der foretages en revidering af den europæiske norm for dieselolie.

Olieselskaberne påpeger, at de overholder EU-kravet til diesel, og der tilsættes endda additiver for at bringe den selvrensende evne højere op.

Læs mere i LandbrugsAvisen 5. februar

 
Seneste nyt
 
Torsdag 9. september
Onsdag 8. september
Tirsdag 7. september
Mandag 6. september
Fredag 3. september
 
Ugens spørgsmål
Gratis nyhedsbrev
Få LandbrugsAvisens nyhedsbrev i din mailboks - helt gratis.

Vejrudsigten