Med en stor annonce i en lang række danske dagblade går Dansk Pelsdyravlerforening nu til angreb på TV2, der i oktober bragte en udsendelse, der satte et kritisk lys på pelsdyravlerne.
Ifølge JyllandsPosten bebuder pelsavlerne, at de kræver millionerstatning og samtidig rejser sag om bagvaskelse »overfor TV2 m.fl.«
Annoncen, der bringes i dag onsdag, breder sig over to sider, hvor pelsdyravlerforeningen anklager blandt andet TV2 for at være mikrofonholder for aktivister, for at misrøgte sine public service forpligtelser og for at hænge pelsdyravlerne ud som dyremishandlere i
underholdningens navn.
Groft forvrænget billede
Pelsdyravlerne mener, at udsendelsen giver et groft forvrænget billede af virkeligheden på de danske minkfarme.
I annoncen kritiserer pelsdyravlernes forening, at billederne er optaget af »en yderligtgående politisk aktivistgruppe,« som er trængt ulovligt ind på farmene »på bestilling fra medierne og udstyret med mediernes kameraudstyr.«
For at rense pelsdyravlerne
»Vi gør det her for at få renset vores medlemmer. De er hængt ud som dyremishandlere på grundlag af et materiale, som politiet nu har kasseret. Optagelserne kan ikke bruges som dokumention, fordi man ikke kan se, hvor de er foretaget. De efterfølgende kontroller fra myndighederne har påvist, at der på en typisk farm med 12.000 dyr i gennemsnit er mindre end 0,6 dyr, som er skadet. Med andre ord: 99,9952 procent af dyrene er der ikke noget galt med,« siger Kaj Kristensen, formand for Dansk Pelsdyravlerforening til JyllandsPosten.
Lasse Bjerre, dokumentarredaktør på TV 2, afviser kritikken:
»Det var et både sobert og veldokumenteret program. Myndighedernes efterfølgende kontrol viste, at der var overtrædelser på et betydeligt antal farme. Vi står 100 procent inde for programmet og måden, det blev til på Vi foretog en grundig efterprøvning af alle de oplysninger, der lå i billedmaterialet, og vi finder materialet fuldstændig holdbart.«
Ønsker ikke hævn over TV2
Kaj Kristensen fortæller, at det ikke er for at få hævn over TV2, at man nu indrykker annoncen:
"Der er sket en masse ting i denne sag, som vi gerne vil fortælle, hvordan er endt. Tingene skal fortælles på en ordentlig måde, så det også kommer frem, hvad der efterfølgende er sket," siger Kaj Kristensen.
Annoncen bærer overskriften "TV2-direktør dømt for tyveri". Lige nedenunder skriver pelsdyravlerne, at overskriften er løgn og fortsætter:
"Tilsvarende var det en stor løgn, da TV2 sidste år viste billeder af dyr med sår og fremkom med beskyldninger om udbredt dyremishandling på Danske Pelsdyrfarme."
ebo