Klik og læs ugens avis
Find leverandør

Smag fortidens fødevarer

Landbrugsavisen.dk
Mandag 3. maj 2010 08:35
Annonce
Randers Regnskov vil styrke kendskabet til fødevarer, som de smagte i gamle dage.

I Randers Regnskov vil det i fremtiden blive muligt at komme på en tidsrejse uden slanger, søkøer og tropisk fugtighed, skriver Landbrug & Fødevarers ugemagasin Foodculture.

I samarbejde med Vækstforum Midtjylland, Randers Kommune og forskellige fonde skal regnskovens aktiviteter udvides til at omfatte et nationalhistorisk oplevelsesrum på 17.500 m2, kaldet 'Planet Randers'.

"Man skal f.eks. kunne opleve gamle danske kvægracer og glemte kornsorter, og vi er allerede i dialog med flere fødevareproducenter, som har vist interesse for at slå sig ned her og arbejde med fortidens råvarer," siger Ole Sommer Bach, kurator i Randers Regnskov.

Styrke kendskabet

En af kongstankerne bag projektet er at styrke kendskabet til fortidens arter og sorter og give de besøgende mulighed for at smage, hvordan brød og ost smagte i gamle dage ved at samle dyrkning og forædling på et sted.

"Man har f.eks. fundet et flere hundrede år gammelt korn, svejde rug, og fået det til at spire. På den måde kan vi komme til at spise brød som det smagte i gamle dage," siger Ole Sommer Bach.

Tidshorisonten for den officielle åbning af 'Planet Randers' ligger ikke fast, men håbet er, at der inden for et par år er etableret en fødevareportal, så kendskabet til fortidens fødevarer kan begynde sin udbredelse.

Ritzau

 
Seneste nyt
 
Fredag 18. maj
Onsdag 16. maj
Tirsdag 15. maj
Mandag 14. maj
 
Ugens spørgsmål
Gratis nyhedsbrev
Få LandbrugsAvisens nyhedsbrev i din mailboks - helt gratis.

 
 
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Afgræsning
    godt for klov-
    ene   
    Læs mere

 * Den danske
    kvægliga  
    
Læs mere
   
 * Udlevede rej-
    selyst trods 
    kviehotel
    Læs mere

Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Kernemajs ide-
    el som salgs-
    afgrøde    
    Læs mere

 * Nye afgifter
    fremmer 
    ukrudtsresistens    
    Læs mere
   
 * Hvad koster
    jordpakning
    i udbytter?   
                                        Læs mere
   
Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:

 * Reb løser
    problemer
    med halebid    
    Læs mere

 * Vådfoder til
    slagtesvin
    rykker    
    Læs mere
   
 * Foderforbrug
    fortæller om
    grisene afviger
    Læs mere
 
 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.