Klik og læs ugens avis
Find leverandør

Samme skærm til alle gps-opgaver

Af Ove Høeg Christensen
Torsdag 9. september 2010 07:44
Annonce
Trimbles nye CFX-750 monitor kan udbygges gradvist til både autostyring og for eksempel trådløs opdatering af sprøjtejournalen.
Trimble CFX-750 som basisenhed med lysskinne for gps-markeret arbejdsbredde. CFX-750 enheden kan udbygges med både autostyring og on line-opkobling til en kontor-pc.

Med Trimble CFX-750 kan man som gps-bruger begynde helt fra bunden uden risiko for at købe udstyr, der senerre bliver overflødigt.

Basisudgaven er en CFX-750 monitoren med gps-lysskinne, der markerer køresporafstanden eller arbejdsbredden, så man for eksempel kan køre præcist i mørke.

Samme monitor kan udbygges med avanceret autostyring, idet den danske Trimble-importør, Geoteam, kan levere hydraulisk opkobling til traktorens styrehydraulik. Geoteam kan også levere eldrevet ratstyring (drivrulle), hvis traktoren er uden hydraulisk styring. Samme el-mekaniske system kan anvendes, hvis indgrebet i hydrauliksystemet er for kompliceret eller for dyrt.

Autostyre-systemet kan - selvfølgelig - udbygges med RTK-tilkobling, så gps-positionering bliver præcist indenfor én centimeter.

Sidst, men ikke mindst, kan CFX-750 udbygges med modem med henblik på Field-IQ kontrol (Trimble Connected Farming). Det går ud på, at data kan sendes trådløst fra traktoren til en kontor-pc og omvendt.

Når en mark for eksempel er sprøjtet, kan alle relevante data overføres trådløst til kontor-pc'en, så den elektroniske sprøjteplan kan opdateres on-line. Modsat kan sprøjteplanen til næste mark sendes trådløst fra kontor-pc'en til CFX-750 i traktorens førerkabine.

NYHEDSBREV  Tilmeld dig
landbrugsavisen.dks nyhedsbrev her
 
Seneste nyt
 
Torsdag 2. februar
Onsdag 1. februar
Tirsdag 31. januar
Mandag 30. januar
Fredag 27. januar
Seneste nyt
 
Torsdag 2. februar
Onsdag 1. februar
Tirsdag 31. januar
Mandag 30. januar
Fredag 27. januar
 
Ugens spørgsmål
Gratis nyhedsbrev
Få LandbrugsAvisens nyhedsbrev i din mailboks - helt gratis.

 
 
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Poltenes løbe-
    alder faldt
    3 uger
    Læs mere

 * Brunststyring
    sparer foder
    Læs mere
   
 * Smertebe-
    handling øger
    kuldvægten
    Læs mere
   

 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Alm. rajgræs 
    økonomisk attraktiv
    Læs mere

 * N-senor fordeler 
    kemi mod svampe
    Læs mere
   
 * Overblik: Ni 
    halvbugserede 
    vendeplove
    Læs mere
   

Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Mere græs giver
    mere mælk
    Læs mere

 * Pas på billig
    majsudsæd
    
Læs mere
   
 * Avlsindeks NTM
    øger produkti-
    viteten
    Læs mere


Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.