Marker, der bølger af blomstrende lupiner, kan blive et syn, vi kommer til at nyde langt oftere i fremtiden.
Lupiner er nemlig konkurrencedygtige som proteinkilde i økologiske mælkeproduktioner. Det kræver dog, at der er plads i gødningsregnskabet til at dyrke lupiner, ærter eller hestebønner.
Bruges lupiner i foderblandingen er der mulighed for at spare op til 915 kr. pr. ko om året til protein i forhold til en foderblanding med soja, fortalte konsulent i Videncentret for Landbrug Kirstine F. Jørgensen på Kvægkongressen tirsdag.
Sammenlignet med C-blanding og korn er besparelsen på 300 kr. pr. ko om året. Vil man helt undvære soja i foderblandingen kræver det, at man varmebehandler protein fra for eksempel lupin.
Det koster så meget, at det indtil videre vil være en dårlig forretning med de priser, der er på varmebehandling af afgrøden.
Vil man bruge foder med for eksempel lupin til kalve, skal det varmebehandles eftersom de endnu ikke er drøvtyggere.