
Foto: Jens Tønnesen.
Der var pænt fyldt op i Messe C i Fredericia på førstedagen af NutriFair onsdag.
Helt præcis 2.868 besøgende opnåede første udgave af specialmessen NutriFair på førstedagen, onsdag.
De fyldte pænt på det 14.000 kv. store udstillingsareal i Messe C i Fredericia, hvor 151 udstillere i form af leverandører og producenter af løsninger til foder og indendørs mekanisering i den animalske landbrugsproduktion, var på plads.
Umiddelbart bedømt her torsdag formiddag synes messens anden dag ikke at blive ringere besøgt.
"Besøgstallet den første dag er langt over forventning," lyder det fra en tilfreds Peter Sunesen, der er projektleder i Messe C.
"Messekomiteen har hele tiden sagt, at en sådan specialmesse er noget, branchen har spurgt efter i lang tid, og besøgstallet i går viser, at man har ret," siger Peter Sunesen.
Han hæfter sig også ved den tilfredshed med udstillingen, han har mødt fra udstillernes side.
"Samstemmende lyder det, at der har været et godt flow og at kvaliteten af de besøgende har været god forstået på den måde, at det er de 'rigtige' de kommer. Men vi har også hele tiden gjort en dyd ud af fagligheden på udstillingen.
Peter Sunesen glæder sig endvidere over, at der ikke synes at have været døde hjørner i hallen, hvor udstillere næsten ikke får besøg.
Udenlandsk besøg
Sammensætningen af de besøgende analyseres først i næste uge.
"Men en fra messekomiteen noterede sig, at der blev talt ni forskellige sprog blandt de besøgende i går, og vi har også fået mail fra blandt andet Holland, Tyskland, Italien og de baltiske lande. Udgangspunktet har været en national udstilling, men den er blevet mere international end vi havde regnet med, og det er også godt, da mange af udstillerne er eksportorienterede," siger Peter Sunesen.
NutriFair gentages i januar 2013, og her vil der blandt andet blive justeret på det omfattende konferenceprogram.
"Mange har givet udtryk for, at kombinationen af faglige foredrag og udstilling er god, men 34 foredrag er lige i overkanten," erkender Peter Sunesen.