Klik og læs ugens avis
Find leverandør

Økologi bliver en del af skolespecialet

Af Jonas Majcherek
Fredag 27. januar 2012 16:29
Annonce
Fremover kan landbrugselever tage speciale i økologi på 2. hovedforløb

Økologi bliver fremover en større del af uddannelsen til landmand. På 2. hovedforløb af uddannelsen tager man i dag speciale de sidste ni uger, men fremover har eleverne også mulighed for i to af ugerne at specialisere sig inden for økologi med fokus på husdyr og planter. Det er Fællesudvalget for Landbrugsuddannelser kommet frem til.

"Vi lægger mere økologi ind i undervisningen og vægter samtidig karakteren i økologi-delen højere," siger Finn Pedersen, formand for Fællesudvalget for Landbrugsuddannelser.

Det sker, fordi Børne- og undervisningsminister, Christine Antorini (S), har bedt Fællesudvalget om at komme med forslag til, hvordan der kommer mere økologi i landbrugsuddannelsen.

Fordobling af økologiegn

I Christine Antorinis brev til Fællesudvalget skriver hun blandt andet:

"Regeringens mål om at fordoble det økologisk dyrkede areal fra 2007 til 2020 kan blive udfordret, hvis relevante uddannelser på området ikke bidrager med den fornødne kompetenceudvikling til erhvervet. (...) Mere undervisning i økologisk produktion i landbrugsuddannelsen vil på sigt give større viden om økologi inden for landbruget og kan medvirke til, at flere landmænd vil vælge at lægge produktionen om til økologi."

Uddannelse til markedet

Finn Pedersen understreger vigtigheden af, at de kommende landmænd bliver uddannet til fremtidens udfordringer.

"Vi har et kæmpe ansvar for at uddanne landmændene til det, der efterspørges af eleverne og markedet. Hvis ikke vi er i stand til at uddanne de kommende landmænd til markedet, har vi spillet fallit," siger han.

De nye ændringer forventes at træde i kraft august 2012.

Læs mere i LandbrugsAvisens uddannelsessektion fredag 27. januar.

Facebook
 
Seneste nyt
 
Tirsdag 21. februar
Mandag 20. februar
Fredag 17. februar
Torsdag 16. februar
Onsdag 15. februar
 
Ugens spørgsmål
Gratis nyhedsbrev
Få LandbrugsAvisens nyhedsbrev i din mailboks - helt gratis.

 
 
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Egen produktion
    af polte: Tjen 
    422 kr. ekstra 
    pr. årsso
    Læs mere

 * Alt om fare-
    stier: Forbedring
    af faresti med so
    i boks
    Læs mere
   
 * FRATS-produktion 
    med 899 gram til-
                                            vækst og 3,3
                                            pct. døde
                                            Læs mere
   

 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Alm. rajgræs 
    økonomisk attraktiv
    Læs mere

 * N-senor fordeler 
    kemi mod svampe
    Læs mere
   
 * Overblik: Ni 
    halvbugserede 
    vendeplove
    Læs mere
   

Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Strategi gav 
    lov til udvidelse
    Læs mere

 * Mere fedt giver 
    mindre metan
    
Læs mere
   
 * Gode med-
    arbejdere er 
    det bedste råstof
    Læs mere


Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.