Klik og læs ugens avis
Find leverandør

Mejerier lukker for nye øko-landmænd

Landbrugsavisen.dk
Onsdag 22. februar 2012 09:15
Annonce
Fald i salget af økologisk mælk betyder, at mejerier har lukket for nye økologer.

Thise siger nej. Arla siger nej.

På grund af et mindre fald i salget af økologisk mælk i Danmark, så står de danske mejerier langt fra i kø for at tage imod nye leverandører af økologisk mælk.

Ifølge Jyllands-Posten så siger Danmarks to største mejerier i øjeblikket konsekvent nej, når landmænd banker på døren med økologisk mælk.

Hos Thise eksporterer man i dag en del af den indvejede mælk til Tyskland, og hos Arla udnytter man heller ikke hele indvejningen af økologisk mælk.

Arlas danske andelshavere producerer ca. 344 mio. liter økologisk mælk om året, men kun 303 liter blev solgt som økologisk mejeriprodukter i 2011.

"Vi venter en rolig vækst i eksporten til Tyskland, men vi har allerede tilstrækkelige mængder økologisk mælk til at dække denne vækst. Derfor vil vi ¿ i en overskuelig fremtid ¿ ikke åbne for tilgang af nye økologer. På et tidspunkt får vi formentlig igen brug for mere økologisk mælk, men der er vi ikke endnu. Vi vil gerne være ret sikre, inden vi opmuntrer landmænd til at indlede en omlægning af hele deres produktion," siger koncerndirektør hos Arla, Jais Valeur.

For Arla svenske del er det kun 60 pct. af indvejningen, som bliver solgt økologisk, og dermed må Arla bruge omkring 90 mio. liter økologisk mælk fra sine svenske andelshavere til konventionelle produkter.

Facebook
 
Seneste nyt
 
Fredag 18. maj
Onsdag 16. maj
Tirsdag 15. maj
Mandag 14. maj
 
Ugens spørgsmål
Gratis nyhedsbrev
Få LandbrugsAvisens nyhedsbrev i din mailboks - helt gratis.

 
 
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Afgræsning
    godt for klov-
    ene   
    Læs mere

 * Den danske
    kvægliga  
    
Læs mere
   
 * Udlevede rej-
    selyst trods 
    kviehotel
    Læs mere

Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Kernemajs ide-
    el som salgs-
    afgrøde    
    Læs mere

 * Nye afgifter
    fremmer 
    ukrudtsresistens    
    Læs mere
   
 * Hvad koster
    jordpakning
    i udbytter?   
                                        Læs mere
   
Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:

 * Reb løser
    problemer
    med halebid    
    Læs mere

 * Vådfoder til
    slagtesvin
    rykker    
    Læs mere
   
 * Foderforbrug
    fortæller om
    grisene afviger
    Læs mere
 
 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.