Find leverandør
Søg i Agromek-artikler
Skriv et eller flere ord

Græsvogn til store finsnittere

Af Ove Høeg Christensen
Fredag 19. november 2010 10:44
Annonce
Thyregod GSV-58 har seks hjul med fuldhydrauliske støddæmpere. De seks hjul er uden tværgående aksler.
Selvkørende finsnittere med stor kapacitet begrunder udviklingen af den store bundkædevogn Tim GSV-58.

* NYHED

Firma: Thyregod A/S

Standnummer: G 5620

Finsnittere med større kapacitet begrunder udviklingen af Tim GSV-58, som har et rumindhold på 58 m3.

Vognen, der er med tre aksler, er fabriksmonteret med Vredestein Flotation dæk (16 lag) i dimensionen 650/55-26,5. Alternativt kan leveres dæk i dimensionen 710/45-26,5.

Tim GSV-58 har affjedret trækstang, hydraulisk støtteben, op-ned klappelig forsmæk og indvendig belysning af lad og bundkæde.

Ladet er konisk, så det er 80 mm bredere bagest. Det modvirker den friktion, der ville opstå ved bundkædeaflæsning i et lad med parallelle sider. Bundkæderne, der drives via den hydrauliske gearkasse, er to stk. Kohlswa 74-kæder.

Tim GSV-58 har hjulophæng med fuldhydrauliske støddæmpere.

Kvæg
Svin
Mark
Diverse
 
Seneste nyt
 
Mandag 21. maj
Fredag 18. maj
Onsdag 16. maj
Tirsdag 15. maj
Mandag 14. maj
 
Ugens spørgsmål
Gratis nyhedsbrev
Få LandbrugsAvisens nyhedsbrev i din mailboks - helt gratis.

Vejrudsigten