Find leverandør
Søg i Agromek-artikler
Skriv et eller flere ord

Spredepumpe tømmer tanken med læssekran

Af Ove Høeg Christensen
Fredag 3. december 2010 13:15
Annonce
Foto: Ove Høeg Christensen.
Lars Hvalsø, AP Vognen, præsenterer betjeningen til omstilling af læssekranen, der også kan anvendes som tømmesystem T-25.

*NYHED

Firma: AP-Vognen

Standnummer:

AP T-25 gyllevogne kan nu bruge læssekranen til både fyldning og tømning af tanken.

"Det hænger sammen med, at gylle i stigende grad flyttes fra bedrift til bedrift for at udnytte beholderkapaciteten," siger Lars Hvalsø fra AP Vognen.

T-25 har en omstillingsmekanisme, så spredepumpen kan tømme tanken gennem læssekranen. Dermed kan traktorføreren udnytte læssekranens store manøvredygtighed. Denne manøvredygtighed er i høj grad påkrævet, når gyllen skal overføres til den gyllebeholder, hvis kapacitet skal udnyttes.

Det er vigtigt, at tømningen kan ske med stor kapacitet. Derfor er det en fordel, at det er spredepumpen, der anvendes til tømning gennem læssekranen.

Omstilling mellem tømning og fyldning sker med drejeventiler, der betjenes med håndtag.

AP Vognen har udformet en meget overskuelig omstillingsanordning, så traktorføreren ikke risikerer at tage fejl.

AP vogne med slæbeslangebom har lodrette Vogelsang-fordelere, der er konstruerede til stor kapacitet. Det er der behov for ved udbringning med slæbeslangebom.

AP T-25 laster 25 ton og har tre aksler med affjedring. Forreste og bageste aksel har drejbare (medstyrende) hjul. Liften, der bærer slæbeslangebommen, løfter ikke mindre end otte ton. T-25 har også central-smøring og AP Joy Controller styre- og kontrolenhed.

Til T-25 kan leveres slæbeslangebomme med 18, 20 og 24 meter arbejdsbredde.

Kvæg
Svin
Mark
Diverse
 
Seneste nyt
 
Mandag 21. maj
Fredag 18. maj
Onsdag 16. maj
Tirsdag 15. maj
Mandag 14. maj
 
Ugens spørgsmål
Gratis nyhedsbrev
Få LandbrugsAvisens nyhedsbrev i din mailboks - helt gratis.

Vejrudsigten