Klik og læs ugens avis
Find leverandør

Få tegn på prisrally på hvede

Af Christian Juel Jørgensen
Fredag 17. februar 2012 15:39
Annonce
Analytikere tvivler på skyhøje hvedepriser efter årets høst.

Der ser i øjeblikket ud til at være godt med hvede på markedet, når mejetærskerne i august har fået gnavet sig igennem hvedemarkerne i det meste af verden.

Derfor tror flere analytikere heller ikke på, at hvedepriserne skal markant op efter årets høst. Tværtimod peger priserne snarere lidt nedad i forhold til det nuværende niveau.  

"Vi kan ikke sige, at priserne kommer til at stige en masse efter høst. Den store joker i det spil udover vejret er råvaremarkederne, hvor vi skal notere os, hvad der sker på olie- og aktiemarkederne. Hvis råolien går op til 150 dollar per tønde igen, så vil det også spille ind på kornpriserne. Men forsyningsmæssigt ser det ud til, at det bliver knap så presset som sidste år," siger markedsanalytiker Palle Jakobsen, Agrocom til LandbrugsAvisen.

Han tror på, at et realistisk prisniveau kan komme til at ligge på omkring 110 til 130 kr. pr. hkg efter høst.

"Vi kan stå med en mere opblødt markedssituation," siger han og mener, at markedssnakken i løbet af foråret vil blive domineret af en masse snak om vejr- og arealudvikling.

Markedsanalytiker Klaus Ravn, Agrocura ser heller ikke umiddelbart høje hvedepriser ude i horisonten mod den kommende høst. 

"Jeg tror ikke, at vi skal forvente hvedepriser helt ned i 75 kr. Men det kan godt være, at en planteavler forvente priser på omkring 100 kr. Vi tror, at priserne vil sætte sig i et halvt til et helt år," siger han.

Læs i den nye udgave af LandbrugsAvisen DLG's topchef Asbjørn Børstings vurdering af kornprisen.

Facebook
 
Seneste nyt
 
Mandag 21. maj
Fredag 18. maj
Onsdag 16. maj
Tirsdag 15. maj
Mandag 14. maj
 
Ugens spørgsmål
Gratis nyhedsbrev
Få LandbrugsAvisens nyhedsbrev i din mailboks - helt gratis.

 
 
MAGASINET Kvæg
 
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Afgræsning
    godt for klov-
    ene   
    Læs mere

 * Den danske
    kvægliga  
    
Læs mere
   
 * Udlevede rej-
    selyst trods 
    kviehotel
    Læs mere

Tegn abonnement på Magasinet Kvæg her.
Magasinet Mark
  Artikler i det 
  nye nummer:


 * Kernemajs ide-
    el som salgs-
    afgrøde    
    Læs mere

 * Nye afgifter
    fremmer 
    ukrudtsresistens    
    Læs mere
   
 * Hvad koster
    jordpakning
    i udbytter?   
                                        Læs mere
   
Tegn abonnement på Magasinet Mark
 her.
Magasinet Svin
TEST AB
  Artikler i det 
  nye nummer:

 * Produktions-
    sikkerhed har
    højeste
    prioritet    
    Læs mere

 * Dødeligheden
    i farestalden    
    Læs mere
   



 
 Tegn abonnement på Magasinet Svin her.